Embassy Information

2020/2/28

Successive Japanese Ambassadors to Thailand

Date of Arrival Name & Position
Apr. 26, 2015 Shiro SADOSHIMA
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Nov. 1, 2012 Shigekazu SATO
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Oct. 1, 2010 Seiji KOJIMA
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Sep. 20, 2008 Kyoji KOMACHI
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Nov. 11, 2005 Hideaki KOBAYASHI
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Jan. 9, 2002 Atsushi TOKINOYA
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Oct.18, 1999 Nobutoshi AKAO
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Sep.23, 1996 Hiroshi OTA
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Jan.30, 1994 Takashi ONDA
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Jun.30, 1992 Hiroaki FUJII
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Nov.16, 1988 Hisahiko OKAZAKI
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Feb. 7, 1986 Akitane KIUCHI
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Oct.30, 1983 Masatada TACHIBANA
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Jan.29, 1980 Motoo OGISO
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Feb.20, 1976 Hiroshi HITOMI
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Feb.25, 1972 Masato FUJISAKI
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Apr.15, 1968 Torao USHIROKU
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Jun.21, 1967 Morisaburo SEKI
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Oct.23, 1964 Yoshio KASUYA
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Jan.22, 1963 Hisanaga SHIMAZU
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Apr. 7, 1959 Akira OHE
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
May 9, 1956 Shin-ichi SHIBUSAWA
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Nov.15, 1952 Ichiro OTA
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Apr.28, 1952 Open the embassy
Mar.22, 1951 Koichi SUZUKI
Head of the Bangkok office
Jun.15, 1946 Withdrawal
Sep. 9, 1944 Kumaichi YAMAMOTO
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Sep. 4, 1941 Teiji TSUBOGAMI
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Aug.16, 1941 Raised to the status of the embassy
May 16, 1941 Yasusato FUTAMI
Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Jul.27, 1937 Kuramatsu MURAI
Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Oct.16, 1936 Itaro ISHII
Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Jul.28, 1928 Yasukichi YATABE
Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Jan.30, 1926 Kyujiro HAYASHI
Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Jun.20, 1922 Chonosuke YADA
Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Feb.25, 1921 Tokichi MASAO
Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Apr. 7, 1915 Genshiro NISHI
Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Aug.15, 1908 Sakuya YOSHIDA
Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Jul.10, 1907 Shosaku MATSUKATA
Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Oct. 8, 1903 Manjiro INAGAKI
Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Mar.31, 1897 Manjiro INAGAKI
Minister resident